28.01.2018, kategorie: Aktuality

Z českobudějovické diecéze až na Srí Lanku

Z českobudějovické diecéze až na Srí Lanku

České Budějovice

O životě v misiích, čaji ze Srí Lanky, který si ráno louhujeme v hrnečku, ale i o sešitech ze sloního trusu se nám chystají vyprávět dvě ženy z budějovické diecéze.

Na dvanáctidenní cestu do Asie, kde je už netrpělivě čekají v roli hostitelů místní zástupci misijních projektů, se vypraví Hana Koukalová s Olgou Švecovou 31. ledna.

Zkušenosti z Afriky

„Chtěly bychom s kamarádkou Olgou připravit vzdělávací programy do základních a středních škol, které mapují cestu čaje ze Srí Lanky až na náš stůl,“ vysvětluje Hana Koukalová, diecézní ředitelka Papežských misijních děl. „Budeme hovořit o projektech Missio, které z ČR podporujeme a které při naší cestě vedle plantáží navštívíme,“ pokračuje s tím, že nejsou žádnými cestovatelskými nováčky. Olga Švecová z Diecézního katechetického střediska, zástupkyně pro České Budějovice, byla před lety dobrovolnicí v Jihoafrické republice. Po návratu ji zvali do farností a škol, aby o pobytu vyprávěla. Hana Koukalova žije přes 20 let ve farnosti misijního řádu oblátů na Klokotech a jejím posláním se staly misie. Navštívila už Filipíny, překládá zprávy z misií, přednáší ve farnostech a na školách o propojení církve skrze vzájemnou modlitbu a pomoc.

Obě přítelkyně jednou u čaje přemýšlely, jak směřovat činnost dál. Jednou ze zemí, s níž je církev v ČR propojená v rámci Papežských misijních děl, je Srí Lanka. „Zde podporujeme chod tří domovů pro děti, jejichž rodiče pracují nebo pracovali na čajových plantážích,“ vysvětluje Olga Švecová, která s projektem o čaji přišla.

Soukromé popíjení

Obě ženy se na Srí Lanku vydávají s požehnáním a doporučením českého národního ředitele Papežských misijních děl. Na místě se o ně postará a projekty ukáže jeho tamější protějšek P. Basil Fernando. „Studujeme srílanské reálie a zajímavosti, abychom byly připravené,“ pokračuje Hana Koukalová. Peníze na cestu a poplatky se rozhodly získat tak, že vytvořily projekt na webových stránkách, které tuto službu nabízejí, a kam mohli dárci přispět libovolnou částkou. „Všem dárcům nabízíme odměny, pošleme jim ze Srí Lanky pohled, přivezeme náramky a kamínky nebo originální sešit zhotovený z papíru, vyráběného ze sloního trusu. Jako protihodnotu poskytneme přednášku pro děti i dospělé o cestě čaje i s jeho popíjením.“

Radek Gális; titulek redakce

 
 
Nahoru