13.06.2019, kategorie: Aktuality

Celoroční projekt do škol Cesta čaje slavnostně končí

Celoroční projekt do škol Cesta čaje slavnostně končí

30. 5. 2019, Hluboká nad Vltavou; Téměř 200 dětí ze 7 škol se zúčastnilo letošního projektu do škol: Srí Lanka – Cesta čaje. Každoroční projekt pro školy, který připravuje Katechetické centrum při Biskupství českobudějovickém, vznikal ve školním roce 2018/19 ve spolupráci s Papežskými misijními díly.

V první fázi všichni účastníci projektu vyslechli prezentaci o zemi a naší pomoci srílanským dětem. Pak už následovalo 5 pracovních listů v období od prosince do května, jejichž vyplňováním děti blíže poznávaly kulturu, přírodu a život běžných lidí. Metodou bylo především srovnávání a osobní zážitek. Porovnávalo se tedy například, jak se děti na Srí Lance zdraví se svými rodiči při odchodu do školy, i jak chutná český a srílanský moučník. Cílem projektu bylo i uvědomění si, kolik doopravdy k životu potřebujeme a kolik už je navíc. K čemuž přispělo například porovnání obsahu školní tašky nebo týdenního školního obědového menu.

Autorky pracovních listů účastníky projektu někdy “nešetřily” a nabídka aktivit byla veliká. Odměnou ze škol jako Kamenice nad Lipou, Kolinec, Sušice, Katovic, Střelských Hoštic a Volenic, Rynárce byly velmi poctivě vypracované odpovědi, kresby, videa a množství fotografií např. ze společné hodiny při popíjení čaje a ochutnávání vlastnoručně upečeného srílanského moučníku.

30. května proběhlo slavnostní zakončení společného roku nad společným tématem, a to v Muzeu v zámečku Ohrada na Hluboké.

Na děti a pedagogy čekal lektorský program na téma Lesy a Rybníky, společná přehlídka projektu s promítáním fotografií, malým občerstvením a vstupem Bc. Františka Talíře o jeho mezinárodní zkušenosti a jak ovlivnila jeho život. Třešničkou na dortu tohoto dne pak byla návštěva ZOO Hluboká. Celý den bylo možné realizovat díky Spolku MOST, který na něj získal prostředky z dotačního titulu Města České Budějovice.

Organizátoři projektu doufají, že získaná zkušenost děti obohatila o pohled na svět z jiné perspektivy. Města se jmény Matale, Kolombo či Kandy už nebudou znít neznámě, ale budou si za nimi umět představit tváře lidí a dětí. Lidi a děti s jejich osudy, radostmi i těžkostmi. Budou vědět, že jakákoli vzájemná pomoc má smysl.

(Autorky článku: Marina Fürstová, Hana Koukalová)

  

Ohlasy:

 Katecheta Miroslav Čapek posbíral ohlasy od dětí z Katovic a Střelských Hoštic:

  • Zaujalo mě, že na Srí Lance se jezdí malými vozítky – Tuktuky.  Eliška N.
  • Cesta čaje byla poučná. Na Hluboké to bylo super. Zaujal mě například tygr a hadi v ZOO. Jan N.
  • Docela se mi líbila přednáška o Srí Lance a prohlídka zámku. Zaujali mě tygři. Radek B.
  • Překvapilo mě, jak lidé na Srí Lance jí rukama. Ušpiní si pouze konečky prstů a ruka slouží jako příbor. Poprvé jsem pil čaj s mlékem a chutnaly mi srílanské sušenky. Líbila se mi přednáška o lese, protože se něco dozvíš. Cesta vlakem byla super. Lukáš P.
  • Užil jsem si pití čaje ve škole a výlet do zoo Hluboká nad Vltavou. Dobrá byla modlitba „Baba je tu.“ Líbilo se mi, že jezdí tuktukem a mají slona jako národní zvíře. Šimon R. a Vojta B.
  • Líbily se nám úkoly, které jsme plnili během projektu. Dobrá byla cesta vlakem i přednáška na Hluboké. V zoo byla pěkná zvířata, například medvědi. Jan M.

Vojtěch Šmídl, katecheta v Sušici a Kolinci:

Chtěl bych Vám všem, kteří jste připravovali projekt Cesta čaje velice poděkovat za sebe i za děti. Práce na něm nás těšila a opravdu obohatila. Jsem přesvědčen, že takovéto projekty pomáhají bořit zdi předsudků proti všemu, co je vzdálené a možná jiné než u nás. Je to ta nejlepší výchova dětí k přátelství, dobru a nezištné pomoci druhým, kterou dnešní svět tolik potřebuje. 

 
 
Nahoru